گروه حسابداری و حسابرسی

معرفی گروه

گروه حسابداری دانشگاه تهران فعالیت خود را از سال 1343 هجری شمسی آغاز نموده است نموده است و در حال حاضر در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد (گرایش حسابداری و حسابرسی)  و دکتری دانشجو می پذیرد.

اعضاء هیئت علمی گروه حسابداری دانشگاه تهران متشکل از 6 دانشیار و 2 استادیار است. مدیر گروه حسابداری جناب آقای کاوه مهرانی هستند.


معرفی رشته

حسابداری در جهان نزدیک به 6000 سال قدمت دارد و تاریخ نخستین مدارک کشف شده حسابداری به 3600 سال قبل از میلاد برمی گردد. از جمله برجسته ترین نام ها  در حسابداری "لوکا پاچیولی" می باشد که در سال 1494 میلادی، حسابداری دو طرفه را معرفی نمود. با این حال حسابداری به شکل امروزی بعد از انقلاب صنعتی و با گسترش شرکت ها پدید آمد.

امروزه حسابداری به عنوان یک زبان مشترک تجاری شناخته شده است، چراکه در همه ی فعالیت های تجاری به منظور شناسایی، اندازه گیری، ثبت و نیز ارائه اطلاعات مربوط، قابل اتکا و قابل مقایسه در ارتباط با فعالیت های اقتصادی شرکت ها ضروری می باشد. به واسطه رشد سریع حسابداری در دنیای امروز، نیاز به درک حسابداری به صورت تئوری و عمل به شدت احساس می شود.

همگام با پیشرفت های جهانی در رشته حسابداری، دانشگاه تهران نیز در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به تربیت دانشجو می پردازد.

در دانشگاه تهران، دانشجویان در مقطع کارشناسی با مفاهیمی همچون چرخه دفتر داری و سیستم اطلاعاتی حسابداری، بهایابی و سایر ابعاد حسابداری مدیریت و نیز حسابرسی و حسابداری دولتی آشنا می شوند و پس از کسب مدرک، آمادگی لازم برای حضوری موثر در بازار کار را دارا می شوند. در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان مباحث تئوریک و زیر بنایی در حسابداری را فرا می گیرند و تحقیقی را نیز در قالب پایان نامه به انجام می رسانند. در مقطع دکتری دانشجویان با مباحث فلسفی در رشته حسابداری آشنا شده و در صورت موفقیت در آزمون جامع تحقیق گسترده ای در حوزه ی حسابداری انجام داده و در قالب رساله ی دکتری از آن دفاع می نمایند و سرانجام دانش آموخته رشته حسابداری می گردند.تصویر نامنام خانوادگیمرتبهگروهتلفننشانی دفترپست الکترونیکینمایه
مدیر گروهکاوهمهرانیدانشیارحسابداری و حسابرسی61117623ساختمان امام رضا- اتاق 526kmehrani@ut.ac.irمشاهده
-علیابراهیمی کردلراستادیارحسابداری و حسابرسی61117774ساختمان امام رضا - 523aebrahimi@ut.ac.irمشاهده
-آرشتحریریاستادیارحسابداری و حسابرسی61117759ساختمان امام رضا- اتاق 524arashtahriri@ut.ac.irمشاهده
-غلامرضاکرمیدانشیارحسابداری و حسابرسی61117697ساختمان امام رضا- طبقه 5ghkarami@ut.ac.irمشاهده
-محمدرضامرادیاستادیارحسابداری و حسابرسی61117795ساختمان امام رضا- اتاق 412moradimt@ut.ac.irمشاهده
-بیتامشایخیدانشیارحسابداری و حسابرسی61117645ساختمان شمالی، ضلع غربی، نیم‌طبقه بالاmashaykhi@ut.ac.irمشاهده
-ساسانمهرانیدانشیارحسابداری و حسابرسی61117666ساختمان امام رضا- اتاق 522smehrani@ut.ac.irمشاهده
-محمدرضانیکبختدانشیارحسابداری و حسابرسی61117689ساختمان اساتید- همکف- اتاق 30mnikbakht@ut.ac.irمشاهده