اعضای هیات علمی    کارکنان    ورود به سایت

- شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

کتابخانه

کتابخانه: تاریخچه

تاریخچه:

کتابخانه دانشکده مدیریت در سال 1333 با نام "کتابخانه مؤسسه علوم اداری" شروع به کار کرد. در سال 1336 به "کتابخانه مؤسسه علوم اداری و مدیریت بازرگانی" و از سال 1344 به "کتابخانه دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی" تغییر نام داد و در حال حاضر با عنوان کتابخانه دانشکده مدیریت، به انجام وظیفه مشغول است.

رسالت و هدف:

 • گرد آوری، طبقه‌بندی و ارائه خدمات دسترس پذیر منابع و اطلاعات علمی مورد نیاز پژوهشگران، دانشجویان و اساتید جهت پیشبرد پژوهش.
 • گردآوری منابع علمی و آموزشی و اشاعه اطلاعات در جهت تقویت برنامه­های آموزشی و پژوهشی دانشکده و دانشگاه.
 • هدف اصلی کتابخانه، فراهم آوردن امکان دسترسی به منابع و اطلاعات مورد نیاز است. بنابراین وظایف زیر برای کتابخانه در نظر گرفته شده است:
 1. گردآوری مواد کتابخانه ای اعم از چاپی، غیرچاپی و الکترونیکی؛
 2. سازماندهی منابع
 3. برگزاری دوره های کوتاه مدت آموزش کتابداری و اطلاع رسانی؛
 4. مکانیزه کردن فعالیت های کتابخانه ای جهت سرعت بخشیدن به ذخیره و بازیابی اطلاعات؛
 5. آموزش و راهنمایی مراجعین برای استفاده صحیح و بهینه از مجموعه کتابخانه.
   

ساختمان کتابخانه

ساختمان کتابخانه:

معماری این ساختمان همانند دیگر ساختمان­های دانشکده، ترکیبی از معماری ایرانی- اسلامی است و در شمال غربی مجموعه ساختمان­های دانشکده در دو و نیم طبقه و مساحتی حدود 1200 متر مربع به شرح زیر واقع شده است:

میز امانات، مخازن فارسی و لاتین، برگه دان های فارسی و لاتین، ایستگاه رایانه، میز مطالعه روزنامه های جاری، بخش پایان نامه های مجلد، بخش خدمات فنی (فهرست نویسی فارسی و لاتین و بخش آماده سازی و ورود اطلاعات) و دفتر ریاست کتابخانه.

 

نیم طبقه بالا سمت راست، سالن مطالعه برادران و سمت چپ سالن مطالعه خواهران

 

طبقه بالا بخش نشریات، کتب مرجع و بخش خدمات پایان نامه های الکترونیکی

 

بخش‌های کتابخانه

بخش های کتابخانه:

 • بخش کیفداری:

به منظور رفاه حال مراجعان و حفظ امنیت بیشتر وسایل آنان، سرویس کیفداری در این واحد به صورت الکترونیکی اداره می گردد. به طوری که با ارائه کارت دانشجویی، به مراجعان، یک کمد ارائه شده و در صورتی که یکی از مراجعین سهواً و یا عمداً نسبت به تحویل کلید کمد خویش در موعد مقرر اقدام نکند؛ روزانه به مبلغ 10 هزار تومان به صورت سیستماتیک جریمه خواهد شد.

 

 • بخش امانات و مراجعات:

رشد و بالندگی هر کتابخانه به ارائه خدمات مستمر، مناسب و روزآمد بستگی دارد، بنابراین جایگاه هر کتابخانه را کمیت و کیفیت خدمات و نحوه ارائه آن به جامعه استفاده کننده ، مشخص می سازد. در زمینه جایگاه و اهمیت بخش امانت باید گفت که که تلاش و فعالیت سایر همکاران در بخش های مختلف در این بخش قابل رویت است. بخش امانت یکی از پرمراجعه ترین بخشهای کتابخانه و به منزله نبض کتابخانه است. مراجعین برای انتخاب کتاب، می توانند از رایانه های مستقر در طبقه همکف استفاده نمایند. در ضمن بخش امانات کتابخانه از نظام قفسه باز پیروی میکند، در بخش مخزن کتب امانی فارسی و لاتین قرار دارد و کلیه دانشجویان می توانند مستقیماً به مخازن این بخش برای انتخاب منابع مورد نظر مراجعه نمایند. و اعضای کتابخانه میتوانند پس از امانت این کتب، آنها را در خارج از کتابخانه نیز مطالعه نمایند.

 

 

 • بخش اداری و خدمات فنی (فهرست نویسی و رده بندی، چکیده نویسی و نمایه سازی):

بدیهی است پس از خرید کتابها، برای این که بتوان آنها را قابل جستجو و امانت برای کاربران نمود، نیاز به انجام فرایندهایی می باشد. به طور خلاصه کلیه فعالیت های لازم برای قابل دسترس نمودن منابع از طریق سیستم جامع کتابخانه وظیفه اصلی این بخش است. در بخش سازماندهی، منابع اطلاعاتی کتابخانه مورد بررسی تحلیلی و موضوعی قرار گرفته و در چارچوب استانداردهای بین المللی علم اطلاعات و دانش شناسی فهرست نویسی، رده بندی، نمایه سازی و آماده سازی می شوند.

سازماندهی تمامی منابع کتابخانه دانشکده مدیریت اعم از چاپی و الکترونیکی در قالب کتاب، پایان نامه، مقاله، نشریه و نیز ورود اطلاعات کتاب شناختی و به روز رسانی پایگاه های داده، توسط کارشناسان این بخش صورت می گیرد.

 

 

 • بخش خدمات الکترونیکی پایان نامه ها:

در این بخش حدود 5500 عنوان پایان نامه فارسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که توسط دانشجویان دانشکده انجام شده ، قابل ارائه است. برای دسترسی و بهره گیری از اطلاعات پایان نامه ها می توان از طریق نرم افزار کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران بدون نیاز به کلمه عبور از اینترنت جستجو کرد. منابع این بخش امانت داده نمی شوند و مطالعه پایان نامه ها در بخش انجام می گیرد. تحویل یک نسخه پایان نامه از سوی دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا الزامی است. استفاده کاغذی از این منابع از تاریخ بهمن ماه 1390 پایان یافته است و کلیه پایان­ نامه‌­ها به ­صورت الکترونیکی در بخش مربوطه ارائه می‌­گردد. استفاده از  این منابع  طبق آئین‌­نامه  و با راهنمایی مسؤل بخش انجام می­‌پذیرد.

 

 

 • بخش مرجع و نشریات:

امروزه منابع عظیم دانش بشری در قالب مجموعه های چاپی و الکترونیکی ذخیره و قابل بازیابی است. برای اینکه بدانیم چه پرسشی را در کدام منبع از علوم بازیابی نماییم و اینکه چگونه با بهترین شیوه به پرسش مراجعه کننده پی ببریم نیاز به دانش و خدماتی است که دانش "خدمات مرجع" نام دارد. بخش مرجع محل نگهداری این منابع یعنی منابعی با ساختاری عموما الفبایی (مانند واژه نامه ها،دانش نامه ها، اصطلاح نامه ها و…) و همچنین ارایه خدمات مرجع از جمله پاسخگویی به پرسش های مرجع می باشد.

بخش مرجع شامل کلیه کتب مرجع عمومی تخصصی مدیریتی و حسابداری و تعدادی مقالات فارسی ولاتین است. وظایف بخش مرجع،آموزش نحوه استفاده از منابع مرجع وکمک در بازیابی منابع مورد نیاز مراجعین است. به ­طور کلی، بخش مرجع، مسئول آموزش نحوه استفاده از منابع مرجع، پاسخگویی به سوالات ارجاعی، وکمک در بازیابی منابع مورد نیاز مراجعین است. منابع موجود در بخش مرجع به امانت داده نمی شوند و مراجعین با هماهنگی مسؤل مربوطه می توانند از منابع مورد نظر کپی تهیه نمایند.

 

 

 • مرکز تبادل کتاب:

مرکز تبادل کتاب کتابخانه دانشکده مدیریت با هدف امکان تسهیل مبادله کتاب میان دانشجویان تاسیس شده است این مرکز پس از حدود یک ماه بررسی های اولیه، برنامه ریزی و بازدید از سایر مکان­های مشابه به طور رسمی در آبان ماه سال 1394 آغاز به کار کرد. مرکز تبادل کتاب با بیش از 260 جلد کتاب فارسی و لاتین فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون تعداد کتاب ها با مشارکت دانشجویان و هدایای آنها به مرکزتقریبا به 2000 جلد رسیده است.کتاب های موجود در شش گروه: کنکور، درسی-تخصصی، درسی-عمومی، عمومی، زبان و نشریات طبقه بندی شدند. تبادل با ترجیح کتاب های هم گروه انجام می گیرد اما هیچ گونه محدودیتی برای آن درنظر گرفته نشده است تا دانشجویان بتوانند به راحتی کتاب های موردنظر خود را دریافت کنند.درحال حاضر تعداد کتاب های مبادله شده به حدود 500 جلد می رسد.امید است با معرفی هرچه بیشتر مرکز تبادل کتاب، دانشجویان بیشتری از مزایای آن بهره مند شوند.

 

 • سالن گردهمایی و مذاکره (discussion room):

این واحد در سال 1394 درکتابخانه با پیشنهاد خانم دکتر فیاضی و مساعدتهای هیات رئیسه دانشکده  و همکاران کتابخانه ای تجهیز و آماده سازی گردید که ظرفیت آن حدودا تا 40نفر را پاسخگو می باشد. عمده هدف این مرکز برگزاری کلاسهای روش تحقیق ، نقد و بررسی کتاب ،نقد فیلم ،کارگاه های آموزشی  و بحث و گفتگو های علمی دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد  می‌باشد.

 

 

منابع کتابخانه

منابع کتابخانه:

این کتابخانه دارای مجموعه غنی از کتب در زمینه‌های مختلف مدیریتی و حسابداری و بین‌رشته‌ای است که دانشجویان، پژوهشگران و اساتید دانشگاه تهران برای استفاده از کتب موجود به این بخش مراجعه کرده و از منابع موجود استفاده می‌کنند. مراجعین برای انتخاب کتاب، می‌توانند از رایانه‌های مستقر در طبقه همکف استفاده نمایند. در ضمن بخش امانات کتابخانه از نظام قفسه باز پیروی کرده، و کلیه دانشجویان می‌توانند مستقیماً به مخازن این بخش برای انتخاب منابع مورد نظر مراجعه نمایند.

تعداد

13520 عنوان کتاب فارسی

14550 عنوان کتاب انگلیسی

5500 عنوان پایان نامه

کلیه مجلات انگلیسی نیز به صورت الکترونیکی و از طریق  پایگاه های اطلاعاتی که دانشگاه تهران  عضو آن است در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرند. (اطلاعات کتابشناختی 2209 مقاله انگلیسی و 5064 مقاله فارسی در نرم افزار مورد استفاده کتابخانه قابل بازیابی است)

 

ساعت کار کتابخانه

ساعات کار کتابخانه:

 مکان

در طول هفته از شنبه تا چهارشنبه

سالن های مطالعه

8 صبح  الی  21 عصر

میز امانات و مراجعات

8 صبح  الی  18:30 عصر

بخش پایان‌­نامه‌­ها ومرجع و نشریات

8 صبح  الی  18:30 عصر

 

پنج‌شنبه‌ها

بخش­‌های امانات

8  صبح الی 14 بعد ازظهر

پایان‌­نامه‌­ها

8  صبح الی 14 بعد ازظهر

سالن­‌های مطالعه

8  صبح الی 14 بعد ازظهر

 

قوانین و مقررات کتابخانه

قوانین و مقررات:

شرایط استفاده و امانت گرفتن کتابها

نوع مراجعین

تعداد مجاز کتاب امانتی

تعداد روزهای امانت

ملاحظات

اساتید

11جلد

28 روز

کتابخانه دانشکده 6 ج.،

کتابخانه مرکزی 3 ج.،

بین کتابخانه­ای 2ج.

دانشجویان دوره دکتری

9جلد

28 روز

کتابخانه دانشکده 5 ج.،

کتابخانه مرکزی 2 ج.؛

بین کتابخانه­ای 2 ج.

دانشجویان کارشناسی ارشد

9جلد

21 روز

کتابخانه دانشکده  ج.5،

کتابخانه مرکزی  2ج.،

بین کتابخانه­ای 2ج.

دانشجویان دوره کارشناسی

7جلد

15 روز

کتابخانه دانشکده 3ج.،

کتابخانه مرکزی 2ج.،

بین کتابخانه­ای 2ج.

کارکنان دانشگاه

7جلد

15روز

کتابخانه دانشکده 3ج.،

کتابخانه مرکزی 2ج.،

بین کتابخانه­ای 2ج.

 

شرایط استفاده از بخش‌ها

بخش

شرایط

بخش مرجع و نشریات

استفاده کنندگان از بخش: اعضاء هیئت علمی و دانشجویان وکارکنان دانشگاه تهران

شرایط استفاده از بخش مرجع: استفاده از منابع بخش مرجع فقط در محل امکان پذیر است

خدمات الکترونیکی پایان نامه‌ها

خدمات این بخش شامل کلیه اعضاء هیأت علمی، دانشجویان، و کارکنان دانشگاه تهران با ارائه کارت شناسایی معتبر بوده؛ و نیز کلیه دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه های کشور با ارائه کارت دانشجویی معتبر می توانند از خدمات این بخش بهره مند گردند.

 

تدکر مهم: در شرایط کنونی (ایام کرونا) از دادن سرویس حضوری (به غیر از دانشجویان دانشگاه تهران) معذوریم و متقاضیان می‌توانند از سرویس آنلاین کتابخانه مرکزی بهره‌مند شوند.

 

جریمه دیرکرد کتاب:

در صورت تخلف از مقررات مربوطه و عدم تمدید به موقع کتب امانی؛ به ازاء هر روز تاخیر؛ مبلغ 500 ریال البته تا 5 روز بدون احتساب تعطیلات؛ و پس از آن به ازای هر روز تاخیر 1000 ریال در نظر گرفته شده است؛ و شخص خاطی تا زمان پرداخت مبلغ جریمه از امانت گرفتن محروم خواهد بود. در صورت تکرار دیرکرد (بیش از سه نوبت) امانت گیرنده علاوه بر جریمه دیرکرد به مدت یک نیمسال تحصیلی از عضویت در کتابخانه محروم خواهد شد و در صورت تکرار؛ عضویت وی باطل می‌گردد و مراتب به اطلاع سایر کتابخانه­های دانشگاه خواهد رسید.

خدمات اطلاع رسانی:

در حال حاضر 34 دستگاه رایانه در کتابخانه موجود است؛ که از این تعداد 22 دستگاه جهت ارائه خدمات الکترونیکی پایان­نامه­ها که تعداد 12 رایانه  به صورت سیستم لمسی و تاچ می­باشند؛ 4 دستگاه جهت جستجوی منابع در طبقه همکف کتابخانه؛ و 8  دستگاه در اختیار کارشناسان بخش­ها جهت ارائه خدمات قرار دارد .هم­چنین کتابخانه مجهز به سیستم اتصال به  اینترنت  بی­سیم و نیز دارای  26میز مطالعه با درگاه اتصال به اینترنت جهت استفاده دانشجویان می باشد .

کلیه مجلات انگلیسی نیز به صورت الکترونیکی و از طریق  پایگاه های اطلاعاتی که دانشگاه تهران  عضو آن است در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرند. (اطلاعات کتابشناختی 2209 مقاله انگلیسی و 5064 مقاله فارسی در نرم افزار مورد استفاده کتابخانه قابل بازیابی است)

رئیس کتابخانه

پنده- غلامرضا

پنده- غلامرضا


 نام خانوادگی:  پنده
 نام:  غلامرضا
 سمت:  مسؤول کتابخانه
 تحصیلات:  کارشناسی
 تلفن:  61117603
 ایمیل:  pandeh@ut.ac.ir
 اتاق:  کتابخانه- همکف- قسمت اداری

کارشناسان کتابخانه

شریفی- اکرم

شریفی- اکرم


 نام خانوادگی:  شریفی
 نام:  اکرم
 سمت:  کتابدار
 تحصیلات:  دیپلم
 تلفن:  61117678
 ایمیل:  
 اتاق:  ساختمان کتابخانه

کلانتری- مسلم

کلانتری- مسلم


 نام خانوادگی:  کلانتری
 نام:  مسلم
 سمت:  کتابدار
 تحصیلات:  دیپلم
 تلفن:  61117678
 ایمیل:  m_kalantarin@ut.ac.ir
 اتاق:  کتابخانه دانشکده

ملکی- امیرحسین

ملکی- امیرحسین


 نام خانوادگی:  ملکی
 نام:  امیرحسین
 سمت:  کارشناس کتابدار
 تحصیلات:  کارشناسی ارشد- علم اطلاعات و دانش شناسی
 تلفن:  61117715
 ایمیل:  ahmaleki@ut.ac.ir
 اتاق:  کتابخانه- بخش اداری- خدمات پشتیبانی و فنی

کتابهایی که جدیدا خریداری و به مخزن کتابخانه جهت استفاده دانشجویان اضافه شود، در اینجا اطلاع رسانی می‌شود.

فهرست کتابهای کتابخانه

فهرست کتابهای فارسی و لاتین و پایان نامه به صورت اکسل

فهرست کتابهای فارسی و لاتین و پایان نامه به صورت اکسل


کسانی که مایل هستند فهرست کتابهای فارسی و لاتین و پایان‌نامه‌های دانشکده را به صورت اکسل ملاحظه کنند می‌توانند فایل مذکور را از لینکهای زیر دریافت نمایند.

فهرست کتابهای فارسی

فهرست کتابهای لاتین

فهرست پایان‌نامه‌ها

 


کتابهای لاتین خریداری شده از سی دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران - 1398

کتابهای لاتین خریداری شده از سی دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران - 1398کتابهای اسفند ماه 1397

کتابهای اسفند ماه 1397کتابهای بهمن ماه 1397

کتابهای بهمن ماه 1397


لینک دانلود: کتابهای بهمن ماه 1397


کتابهای دی ماه 1397

کتابهای دی ماه 1397راهنمای تسویه حساب دانشجویان کارشناسی، ارشد و دکترا با کتابخانه
راهنمای تسویه حساب دانشجویان کارشناسی، ارشد و دکترا با کتابخانه
به منظور تسویه حساب با کتابخانه دانشکده لازم است ....
امکان جستجوی کلیه مقالات مندرج در مجلات دانشگاه تهران در سامانه جستجوی کتابخانه های دانشگاه تهران(آذرسا) فراهم شد
امکان جستجوی کلیه مقالات مندرج در مجلات دانشگاه تهران در سامانه جستجوی کتابخانه های دانشگاه تهران(آذرسا) فراهم شد
به اطلاع اساتید و دانشجوان گرامی و محققین محترم می‌رساند...
نحوه تسویه حساب دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی با کتابخانه مرکزی در ایام کرونا
نحوه تسویه حساب دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی با کتابخانه مرکزی در ایام کرونا
به اطلاع دانشجویان گرامی ارشد و دکتری می رساند ....
هفتصد عنوان کتاب رایگان از انتشارات دانشگاه کمبریج
هفتصد عنوان کتاب رایگان از انتشارات دانشگاه کمبریج
انتشارات دانشگاه کمبریج تمام ۷۰۰ عنوان کتاب خود را به علت انتشار ویروس کرونا، تا پایان ماه می ۲۰۲۰ به طور رایگان در دسترس عموم قرار داد. لینک کتابهای دانشگاه کمبریج
اطلاعیه کتابخانه: اساتید گرامی کتابهای دیجیتال مورد نیاز خود را اعلام فرمایند
اطلاعیه کتابخانه: اساتید گرامی کتابهای دیجیتال مورد نیاز خود را اعلام فرمایند
از اساتید گرامی تقاضامند است...
خدمات از راه دور کتابخانه مرکزی
خدمات از راه دور کتابخانه مرکزی
خدمات از راه دور کتابخانه مرکزی: دسترسی به بیش از ۴۵۰ کتاب نفیس قدیمی در پایگاه باغ دانش به آدرس: utdlib.ut.ac.ir دسترسی به بیش از ۱۱۲۵۰ نسخه خطی در پایگاه باغ دانش به ادرس: utdlib.ut.ac.ir دسترسی به...
سفارش پایان نامه‌های دانشگاه تهران از طریق ایمیل
سفارش پایان نامه‌های دانشگاه تهران از طریق ایمیل
در راستای تکریم ارباب رجوع و ارائه خدمت غیر حضوری، کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران امکان سفارش متن کامل یا برخی فصول پایان نامه های این دانشگاه را برای دانشجویان و پژوهشگرانی که امکان مراجعه حضوری به کتابخانه مرکزی ندارند را از طریق ایمیل...
نحوه تمدید آنلاین کتاب در کلیه کتابخانه های دانشگاه تهران
نحوه تمدید آنلاین کتاب در کلیه کتابخانه های دانشگاه تهران
دانشچویان گرامی می‌توانند به صورت آنلاین کتابهایی را که از کتابخانه به امانت گرفته‌اند تمدید نمایند
امکان جستجو در منابع کتابخانه‌ای دانشگاه و دانشکده و رزو کتاب و ... از طریق وب
امکان جستجو در منابع کتابخانه‌ای دانشگاه و دانشکده و رزو کتاب و ... از طریق وب
دانشجویان گرامی می‌توانند از طریق وب‌سایت کتابخانه مرکزی ....
دسترسی دانشگاه تهران به پایگاه اطلاعاتی MATHSCINET برقرار شد
دسترسی دانشگاه تهران به پایگاه اطلاعاتی MATHSCINET برقرار شد
بر اساس اطلاع رسانی کتابخانه دانشکده ....
دسترسی دانشگاه تهران به ۲۷ پایگاه علمی، پژوهشی در سال ۲۰۱۹
دسترسی دانشگاه تهران به ۲۷ پایگاه علمی، پژوهشی در سال ۲۰۱۹
دانشگاه تهران برای سال 2019 علاوه بر Ebscohost به سرویس ....
اولین‌ پایان‌نامه ها ....
اولین‌ پایان‌نامه ها ....
اولین‌های کتابخانه
فهرست کتابهای منتشره توسط اساتید دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
فهرست کتابهای منتشره توسط اساتید دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
کتابهای منتشره توسط اساتید دانشکده مدیریت