مشروح خبر یا مطلب:

انتشار دو کتاب مدیریت اسلامی استاد دانشکده مدیریت (جناب دکتر مقیمی) توسط ناشر بین‌المللی

انتشار دو کتاب مدیریت اسلامی استاد دانشکده مدیریت (جناب دکتر مقیمی) توسط ناشر بین‌المللی


اینجا کلیک کنید و اصل خبر را در سایت دانشگاه تهران ببینید

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده مدیریت، ناشر بین‌المللی امرالد انگلستان، دو کتاب دکتر سید محمد مقیمی، استاد گروه مدیریت دولتی دانشگاه تهران را، با عناوین «اصول و مبانی مدیریت اسلامی» و «مدیریت رفتار سازمانی با رویکرد اسلامی» منتشر کرد.
این دو اثر در نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی توسط انتشارات امرالد (Emerald Publishing) در کشور انگلستان منتشر شد.
به اعتقاد نویسنده، «با عنایت به مفروضات دیدگاه اقتضایی، تدوین اصول و مبانی مدیریت مبتنی بر جهان‌بینی اسلامی برای مدیران در جهان اسلام و جوامعی که خواهان حاکمیت ارزش‌های اخلاقی و معنوی در سازمان‌های خود هستند، بایسته و ضروری است».
دکتر مقیمی معتقد است که واکاوی نوع مدیریت پیامبران الهی و آیات و روایات در مکتب الهام‌بخش اسلام، به ویژه قرآن‌کریم‌، نهج‌البلاغه و سیره نظری و عملی معصومین درس‌های آموختنی فراوانی به همراه دارد.
مؤلف با بیان این مفروضه که منابع غنی اسلامی برای مدیریت سازمان‌ها در راستای سعادت مادی و معنوی بشریت سرشار از الگوهای عملی است، در این دو کتاب کوشیده است تا با مراجعه به قرآن‌کریم و سایر منابع غنی اسلامی که نهج‌البلاغه سرآمد آنهاست، چارچوبی نوین، متناسب با نیازها و الزامات روز مدیریت عرضه کند.
به همین منظور، مؤلف بسیاری از منابع اسلامی‌که انتظار می‌رود مطالب مدیریتی در‌آنها یافت شود را با دقت مورد واکاوی قرار داده است. در سرآغاز تألیف این دو مجموعه‌، قرآن‌کریم با دقت مورد مطالعه قرار گرفته و با فیش برداری‌های موضوعی‌، قریب به پانصد آیه قرآنی که از نظر مؤلف حاوی نکات برجسته مدیریتی بوده‌، استخراج و سپس با مراجعه به تفسیر قرآن‌کریم‌که پل ارتباطی میان ذهن محقق و آیات الهی است، دستورها و ارشادات آن منشور ربّانی که نگاهی به حوزه علوم مدیریتی دارد، مورد تجزیه و تحلیل محتوا قرار داده است. این فرایند در خصوص بسیاری از منابع اسلامی کلیدی تکرار‌شده که در این میان، نهج‌البلاغه که بعد از قرآن کریم به عنوان دومین منبع اصلی نگارش‌کتاب محسوب می‌شود، بارها مورد کاوش قرار‌گرفته است.
مؤلف در تدوین کتاب اصول و مبانی مدیریت اسلامی، ضمن مفهوم‌شناسی سازمان و مدیریت از دیدگاه اسلام و تبیین فرایند شکل‌گیری رویکردهای مدیریت اسلامی، با عنایت به‌کارکردهای اصلی مدیریت، مباحث کتاب را در قالب هشت فصل تنظیم کرده است.
این دو کتاب برای استفاده دانشجویان، محققان و مدیران سازمان‌ها و شرکت‌های بخش خصوصی و دولتی با قیمت ۱۰۰ دلار به رشته تحریر در آمده است.

آدرس کوتاه :