مشروح خبر یا مطلب:

کتابخانه- بخشها

کتابخانه- بخشها


بخش های کتابخانه:

  • بخش کیفداری:

به منظور رفاه حال مراجعان و حفظ امنیت بیشتر وسایل آنان، سرویس کیفداری در این واحد به صورت الکترونیکی اداره می گردد. به طوری که با ارائه کارت دانشجویی، به مراجعان، یک کمد ارائه شده و در صورتی که یکی از مراجعین سهواً و یا عمداً نسبت به تحویل کلید کمد خویش در موعد مقرر اقدام نکند؛ روزانه به مبلغ 10 هزار تومان به صورت سیستماتیک جریمه خواهد شد.

 

  • بخش امانات و مراجعات:

رشد و بالندگی هر کتابخانه به ارائه خدمات مستمر، مناسب و روزآمد بستگی دارد، بنابراین جایگاه هر کتابخانه را کمیت و کیفیت خدمات و نحوه ارائه آن به جامعه استفاده کننده ، مشخص می سازد. در زمینه جایگاه و اهمیت بخش امانت باید گفت که که تلاش و فعالیت سایر همکاران در بخش های مختلف در این بخش قابل رویت است. بخش امانت یکی از پرمراجعه ترین بخشهای کتابخانه و به منزله نبض کتابخانه است. مراجعین برای انتخاب کتاب، می توانند از رایانه های مستقر در طبقه همکف استفاده نمایند. در ضمن بخش امانات کتابخانه از نظام قفسه باز پیروی میکند، در بخش مخزن کتب امانی فارسی و لاتین قرار دارد و کلیه دانشجویان می توانند مستقیماً به مخازن این بخش برای انتخاب منابع مورد نظر مراجعه نمایند. و اعضای کتابخانه میتوانند پس از امانت این کتب، آنها را در خارج از کتابخانه نیز مطالعه نمایند.

 

 

  • بخش اداری و خدمات فنی (فهرست نویسی و رده بندی، چکیده نویسی و نمایه سازی):

بدیهی است پس از خرید کتابها، برای این که بتوان آنها را قابل جستجو و امانت برای کاربران نمود، نیاز به انجام فرایندهایی می باشد. به طور خلاصه کلیه فعالیت های لازم برای قابل دسترس نمودن منابع از طریق سیستم جامع کتابخانه وظیفه اصلی این بخش است. در بخش سازماندهی، منابع اطلاعاتی کتابخانه مورد بررسی تحلیلی و موضوعی قرار گرفته و در چارچوب استانداردهای بین المللی علم اطلاعات و دانش شناسی فهرست نویسی، رده بندی، نمایه سازی و آماده سازی می شوند.

سازماندهی تمامی منابع کتابخانه دانشکده مدیریت اعم از چاپی و الکترونیکی در قالب کتاب، پایان نامه، مقاله، نشریه و نیز ورود اطلاعات کتاب شناختی و به روز رسانی پایگاه های داده، توسط کارشناسان این بخش صورت می گیرد.

 

 

  • بخش خدمات الکترونیکی پایان نامه ها:

در این بخش حدود 5500 عنوان پایان نامه فارسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که توسط دانشجویان دانشکده انجام شده ، قابل ارائه است. برای دسترسی و بهره گیری از اطلاعات پایان نامه ها می توان از طریق نرم افزار کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران بدون نیاز به کلمه عبور از اینترنت جستجو کرد. منابع این بخش امانت داده نمی شوند و مطالعه پایان نامه ها در بخش انجام می گیرد. تحویل یک نسخه پایان نامه از سوی دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا الزامی است. استفاده کاغذی از این منابع از تاریخ بهمن ماه 1390 پایان یافته است و کلیه پایان­ نامه‌­ها به ­صورت الکترونیکی در بخش مربوطه ارائه می‌­گردد. استفاده از  این منابع  طبق آئین‌­نامه  و با راهنمایی مسؤل بخش انجام می­‌پذیرد.

 

 

  • بخش مرجع و نشریات:

امروزه منابع عظیم دانش بشری در قالب مجموعه های چاپی و الکترونیکی ذخیره و قابل بازیابی است. برای اینکه بدانیم چه پرسشی را در کدام منبع از علوم بازیابی نماییم و اینکه چگونه با بهترین شیوه به پرسش مراجعه کننده پی ببریم نیاز به دانش و خدماتی است که دانش "خدمات مرجع" نام دارد. بخش مرجع محل نگهداری این منابع یعنی منابعی با ساختاری عموما الفبایی (مانند واژه نامه ها،دانش نامه ها، اصطلاح نامه ها و…) و همچنین ارایه خدمات مرجع از جمله پاسخگویی به پرسش های مرجع می باشد.

بخش مرجع شامل کلیه کتب مرجع عمومی تخصصی مدیریتی و حسابداری و تعدادی مقالات فارسی ولاتین است. وظایف بخش مرجع،آموزش نحوه استفاده از منابع مرجع وکمک در بازیابی منابع مورد نیاز مراجعین است. به ­طور کلی، بخش مرجع، مسئول آموزش نحوه استفاده از منابع مرجع، پاسخگویی به سوالات ارجاعی، وکمک در بازیابی منابع مورد نیاز مراجعین است. منابع موجود در بخش مرجع به امانت داده نمی شوند و مراجعین با هماهنگی مسؤل مربوطه می توانند از منابع مورد نظر کپی تهیه نمایند.

 

 

  • مرکز تبادل کتاب:

مرکز تبادل کتاب کتابخانه دانشکده مدیریت با هدف امکان تسهیل مبادله کتاب میان دانشجویان تاسیس شده است این مرکز پس از حدود یک ماه بررسی های اولیه، برنامه ریزی و بازدید از سایر مکان­های مشابه به طور رسمی در آبان ماه سال 1394 آغاز به کار کرد. مرکز تبادل کتاب با بیش از 260 جلد کتاب فارسی و لاتین فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون تعداد کتاب ها با مشارکت دانشجویان و هدایای آنها به مرکزتقریبا به 2000 جلد رسیده است.کتاب های موجود در شش گروه: کنکور، درسی-تخصصی، درسی-عمومی، عمومی، زبان و نشریات طبقه بندی شدند. تبادل با ترجیح کتاب های هم گروه انجام می گیرد اما هیچ گونه محدودیتی برای آن درنظر گرفته نشده است تا دانشجویان بتوانند به راحتی کتاب های موردنظر خود را دریافت کنند.درحال حاضر تعداد کتاب های مبادله شده به حدود 500 جلد می رسد.امید است با معرفی هرچه بیشتر مرکز تبادل کتاب، دانشجویان بیشتری از مزایای آن بهره مند شوند.

 

  • سالن گردهمایی و مذاکره (discussion room):

این واحد در سال 1394 درکتابخانه با پیشنهاد خانم دکتر فیاضی و مساعدتهای هیات رئیسه دانشکده  و همکاران کتابخانه ای تجهیز و آماده سازی گردید که ظرفیت آن حدودا تا 40نفر را پاسخگو می باشد. عمده هدف این مرکز برگزاری کلاسهای روش تحقیق ، نقد و بررسی کتاب ،نقد فیلم ،کارگاه های آموزشی  و بحث و گفتگو های علمی دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد  می‌باشد.

 

 

آدرس کوتاه :