مشروح خبر یا مطلب:

دانلود فایلهای تصویری و صوتی همایش مبارزه با فساد در ایران: نظام‌مند یا موردی؟

دانلود فایلهای تصویری و صوتی همایش مبارزه با فساد در ایران: نظام‌مند یا موردی؟


به علت درخواست مکرر عزیزان نسبت به دریافت فایل تصویری و صوتی همایش مبارزه با فساد در ایران ....، جهت سهولت دانلود، آن را در حد امکان فشرده سازی کرده و اکنون در اختیار عزیزان دانش‌پژوه قرار می‌گیرد.

   * * * لینک صفحه مربوط به همایش مبارزه با فساد اداری

همچنین به اطلاع می‌رساند مجموعه سخنرانی‌های همایش، پس از تکمیل و ویرایش در قالب کتابی (به زودی) منتشر خواهد شد.

علاقه‌منمدان می‌توانند با دبیر این همایش (آقای حسینی) در ارتباط باشند:
تلفن تماس: 61117677 - 021
ایمیل:  dhosseini@ut.ac.ir

 

سخنران

لینک دانلود فیلم  حجم فایل (‌مگابایت) لینک دانلود فایل صوتی حجم فایل
دکتر بابک سهرابی دانلود mp4 36 دانلود mp3 7
دکتر محمدسعید تسلیمی دانلود mp4 111 دانلود mp3 21
دکتر علی اصغر پورعزت دانلود mp4 97 دانلود mp3 19
دکتر عبدالله توکلی دانلود mp4 93 دانلود mp3 18
دکتر حسن عابدی جعفری دانلود mp4 72 دانلود mp3 14
دکتر ابراهیم حاجیانی دانلود mp4 70 دانلود mp3 14
دکتر حمید بهلولی دانلود mp4 84 دانلود mp3 16
  پرسش و پاسخ اول دانلود mp4 39 دانلود mp3 8
دکتر مجتبی امیری دانلود mp4 108 دانلود mp3 21
دکتر علی ربیعی دانلود mp4 92 دانلود mp3 18
دکتر محمد فاضلی دانلود mp4 121 دانلود mp3 24
آقای داوود حسینی هاشم‌زاده دانلود mp4 98 دانلود mp3 19
  پرسش و پاسخ دوم دانلود mp4 114 دانلود mp3 22
دکتر حسن محدثی دانلود mp4 102 دانلود mp3 20
دکتر پروانه سلحشوری دانلود mp4 124 دانلود mp3 24
دکتر محمد مالجو دانلود mp4 94 دانلود mp3 18
دکتر حسین راغفر دانلود mp4 107 دانلود mp3 21
دکتر فرشاد مؤمنی دانلود mp4 91 دانلود mp3 18
  پرسش و پاسخ سوم دانلود mp4 12 دانلود mp3 3
  بیانیه پایانی دانلود mp4 11 دانلود mp3 2

 

گزارش همایش " مبارزه با فساد در ایران: نظام­مند یا موردی؟                                                                  

این همایش به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد و در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی دانشگاه توسط هسته پژوهشی مطالعات سلامت اداری و مبارزه با فساد دانشکده­ ی مدیریت دانشگاه تهران در تاریخ  شنبه ١٧/۹/۹٧ از ساعت 13 تا 20.30 در غالب سه پنل برگزار و سخنرانان مدعو به بحث و ارائه نظرات خود پیرامون مسئله فساد و مبارزه با آن پرداختند.

بعد از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، همایش با سخنرانی آقای دکتر سهرابی –رئیس دانشکده مدیریت- آغاز شد؛ دکتر سهرابی با اشاره به نقش دانشکده مدیریت در مبارزه با امر فساد، شفافیت را لازمه امر پاسخگویی دانست و با اشاره به پدیده هایی از قبیل open data، بر نقش "دولت الکترونیک" در مبارزه با فساد تاکید کرد.

در ادامه پنل اول، دکتر محمدسعید تسلیمی، لزوم روش شناسی مبارزه با فساد را ضروری اعلام کردند و گفتند: مبارزه با فساد دارای دو بعد نظری و عملی است. رئیس همایش مبارزه با فساد در ایران، بر طراحی نظام رتبه بندی داخلی از موافقان و کاهلان در مبارزه با فساد و معرفی آنان تاکید کرد.

استخراج معیارهای سلامت اداری، وارد کردن آنها به دایره آگاهی های علمی عمومی، معرفی مدیران و کارکنان واجد آنها، تلاش بر خلق بینش و دانش جدید در امر مواجهه با فساد و وارد کردن مساله مبارزه با فساد به ادبیات کودکان تا آنکه ممانعت کننده و مبارزه گر با فساد تربیت شوند را از راهکارهای مبارزه با فساد در ایران بیان کرد.

وی بر در دستور کار قرار گرفتن موضوع مبارزه با فساد در دانشگاه ها و موسسات پژوهشی تاکید کرد و گفت: همچنین برقراری تعاملات میان دانشگاه ها و دستگاهها در این موضوع ضروری است.

دکتر تسلیمی مبارزه با فساد در ایران افزود: هر کوششی خواسته یا ناخواسته که بازدارندگی در امر مبارزه با فساد را موجب شود، مقابله با آن تلقی خواهد شد.در پایان رئیس همایش بیانیه پیشنهادی همایش را قرائت کرد.

 سخنران دوم همایش دکتر علی اصغر پورعزت درباره ی" فراگرد مبارزه با فساد سیستماتیک: عزم ملی و سیستم قضایی کارآمد" مبارزه با فساد را در سه گام مورد بحث قرارداد.  گام اول مبارزه با فساد، منع قانونی صریح و اهتمام به مجازات بی‌ملاحظه‌گری فسادآوران و مرتکب شوندگان است. بی‌تردید بهترین راه مبارزه با فساد همه‌گیر ‌ و سیستماتیک، برانگیختن عزم ملی در مسیرهای قانونی است.

گام دوم مبارزه با فساد، دعوت گسترده از مردم و برانگیختن عزم ملی برای افشاگری دقیق است؛ به گونه ای که مستند و معقول باشد و موجب هرج و مرج نشود.

گام سوم مبارزه با فساد، تمهید قانونی صریح برای حمایت مقتدر از افشاکنندگان جریان‌های فاسد است.

سوت‌زنی و افشاگری و قانون‌گرایی، لازمه مبارزه با فساد است و ترس از پیامدهای آن، مایوس کننده مردم و مشوق فسادگستران است.

بر اساس فرمان صریح نهج‌البلاغه در نامه ۵۳، حکمران موظف است افراد فاسدگستر و مرتکب خیانت در عرصه عمومی را رسوا کند و رسواسازی فسادگستران در عرصه عمومی واجب است!

سخنران سوم دکتر عبدالله توکلی بود عنوان سخنرانی وی"مبارزه با فساد در پرتو قرآن با تاکید بر تفسیر شریف المیزان" بود. وی در سخنرانی خود به این سؤال پاسخ داد که از منظر قرآن، فساد چگونه به وجود می‌آید؟ او، بنیان ایجاد فساد در منطق قرآن را «نفاق» عنوان کرد و گفت: بر این اساس افراد فاسد ظاهر صالحی دارند و کار فسادآمیز را به گونه‌ای انجام می‌دهند که ظاهرش صلاح باشد، اما حرام را حلال و حلال را حرام می‌کنند و به اسم مصلحت، اصول را به کنار می‌گذارند

در برخی از آیات یکی از مظاهر فساد این است که وقتی افراد به حکومت می‌رسند یا عهده‌دار مسئولیتی می‌شوند، گاه موفقیت سازمان تحت قیمومت خود را در این می‌دانند که سیر و اداره خود را آن طور که که خود تشخیص می‌دهند پیش ببرند، نه آن‌گونه که حق است.

دکتر حسن عابدی جعفری، گفت دانشمندان علاوه بر کار نظری باید در حوزه علمی نیز میدان‌دار مبارزه باشند و اگر این طور نباشد، نمی‌توان از آن نهاد انتظار مبارزه جدی و واقعی داشت. وی اضافه کرد اگر عالمان با فساد مبارزه نکنند در دام فساد خواهند افتاد. عابدی جعفری با اشاره به این گلایه برخی از دانشگاهیان که نهاد قدرت آنان را به بازی نمی‌گیرد، تصریح کرد: حضور در صحنه و پیداکردن راه برای حضور و مبارزه نیازمند این است که حضور در صحنه را فراموش نکنیم، درغیر این صورت آن دو نهاد قدرت و ثروت خود را پیش می‌برند و از دانش ما هم به نفع خود استفاده می‌کنند.

 ضرورت اراده سیاسی در مبارزه با فساد عنوان سخنرانی دکتر ابراهیم حاجیانی بود. وی در سخنرانی خود درباره ضرورت اراده سیاسی در مبارزه با فساد، با پاسخ به این پرسش آغاز کرد که آیا فساد در ایران سیستمی هست یا خیر؟ وی با بیان اینکه فساد ماهیتاً شبکه‌ای، ساختارمند و نظام‌مند است و بدون این‌ها امکان بقا ندارد، تصریح کرد که حتی کیفیت سازماندهی در پدیده‌‌های مرتبط با فساد قوی‌تر از سازمان‌‌های اداری است، زیرا عملگرا و کارکردگرا هستند و این شبکه‌‌ها تا تحقق اهداف خود فعالیت می‌کنند. شبکه‌‌های فساد در ایران، در حوزه‌‌های زیادی به هم متصل شده‌اند، یکدیگر را می‌شناسند و با هم هماهنگ می‌شوند. ما با فساد نظام‌مندی که در سطوح پیچیده، عالی و تو درتو عمل می‌کند، مواجه هستیم. آیا اراده سیاسی برای مقابله با فساد وجود دارد و اگر وجود دارد، سطح آن چیست؟

سخنرانی دکتر حمید بهلولی تحت عنوان " لاغری حوزه عمومی و فربهی فساد: نگاهی نظری برای اتخاذ راهبرد عملی کنترل "بود. سخنران ششم پنل اول، محور صحبت های خود را به تبیین نسبت «حوزه عمومی و فساد» اختصاص داد. او با استناد به آمارهای بین‌المللی که طی آن کشورها را از نظر فساد دسته‌بندی می‌کند، شاخص‌‌های کشورهای فاسد و سالم را این طور دسته‌بندی کرد: کشورهایی که درآمد ناخالص ملی بالا دارند، تمایل بیشتری به آزادی مطبوعات دارند، شفافیت در آن‌ها بیشتر است، دسترسی عمومی به اطلاعات درآمد-هزینه ملی بالا است (شفافیت بودجه) استانداردهای محکمی درباره کنترل کارگزاران عمومی و دولتی دارند، استقلال قوه قضائیه بالا است، اشتغال، رفاه و سلامت در حد مطلوب و نظام مالیاتی کارآمد است و در نهایت اینکه هزینه و درآمد خانواده‌‌ها رصد می‌شود.

در نشست دوم آقایان دکتر امیری، ربیعی، فاضلی و حسینی هاشم زاده سخنرانی کردند.

عنوان سخنرانی دکتر مجتبی امیری، استاد دانشگاه تهران،" چالش­های نظام سیاسی و تجلیات آن در نظام اداری کشور با رویکرد کاهش فقر و فساد" بود. وی به این نکته اشاره کرد که فساد بنیان های نظام را از درون نشانه گرفتاه است. وی این سوال مهم را مطرح کرد که  نتیجه سیاست ورزی دینداران، و دینداری سیاست ورزانه بعد از چهل سال چه بوده است؟ و ادامه داد سیاستمداران ما امروز سیاست را مانند ابتدای انقلاب نمی فهمند و این گونه به سیاست و تجربه زندگی خوب میل ندارند و به همین دلیل ما امروز شاهد شکاف طبقاتی هستیم. وی با بیان اینکه اصل اساسی شیعه، شایسته سالاری است، اضافه کرد: اما امروز این اصل بر جامعه حاکم نیست و من مععقدم مشکل را باید بر پارادایم حاکم بر ساختار قدرت سنجید، پارادایمی که کسانی را در حلقه قدرت قرار داده که نه علم اداره جامعه را به رسمیت می‌شناسند و نه علم آن را دارند.

عنوان سخنران بعدی پنل " روش­های کارآمدسازی مبارزه با فساد در ایران " بود. دکتر علی ربیعی با تکیه بر پژوهش یکی از استادان دانشگاه، گفت که به طور سرانه هر ایرانی از فساد، 100 هزار تومان از دست می‌دهد.

ربیعی با بیان اینکه فساد از بین رفتنی نیست، اما قابل کنترل است، از سیاست‌‌های فسادزا، نظام اداری فسادزا و عامل انسانی فسادزا گفت و درباره سیستماتیک بودن فساد، اظهار کرد: اگر درباره فساد حرف می‌زنیم، تنها به دولت توجه می‌کنیم، درحالی که امروز از نهادهای مدنی تا دانشگاه و رسانه هم درگیر فساد هستند.

او در زمینه رویکرد سیاسی به فساد نیز گفت که فقدان دموکراسی همه‌جانبه و پیدایش دموکراسی صوری فساد زیادی را ایجاد می‌کند، همچنین احزاب سیاسی ناکارآمد، نهادهای مدنی غیرناظر و حامی‌پروری ابعادی هستند که فساد با رویکرد سیاسی را تبیین می‌کنند.

عنوان سخنرانی دکتر محمد فاضلی" برخی ملزومات مبارزه با فساد" بود. وی این سوال را مطرح کرد که آیا فساد سیستماتیک در ایران وجود دارد؟ اگر فساد را به معنای متغیرهایی بگیریم که به صورت سیستماتیک فساد ایجاد می‌کند فساد سیستماتیک داریم. اگر به‌طور جدی می‌خواهیم با فساد در ایران مبارزه کنیم اول از همه باید نظام سنجش فساد داشته باشیم. اولین فایده سنجش فساد ایجاد حساسیت است. در حقیقت سنجش فساد معلوم می‌کند که روی چه نقاطی باید متمرکز بود. از سویی سنجش فساد ابزار مقایسه دستگاه‌ها و استان هاست که بدانیم میزان فساد در استان‌ها و دستگاه‌ها چقدر است. یکی از کارهای مهمی که در هر حوزه باید انجام شود شناخت مصادیق فساد در آن حوزه است. وی ادامه داد هیچ سازمانی در این کشور متولی سنجش فساد نیست و همه آن سازمان‌ها از مسئولیت‌های خود در این زمینه شانه خالی می‌کنند. از همین روست که ما درباره میزان فساد در دستگاه‌های مختلف کشور چیز زیادی نمی‌دانیم اما اگر سنجش فساد در کشور صورت گیرد می‌توان فهمید که مهم‌ترین صورت‌های فساد چیست و در کجاها رخ می دهد.

سخنران بعدی داود حسینی هاشم زاده "فساد نظام مند و راهبردهای مبارزه با آن" را مورد بحث قرار داد. وی با تکیه بر یافته های پژوهش هایش طی 10 سال گذشته و سایر پژوهش های داخلی و بین المللی تلاش کرد به این سوالات پاسخ دهد. فساد نظام مند چیست؟ تفاوت و تمایز فساد سیستماتیک با سایر اشکال و مقولات فساد چیست؟ معیارها و شاخص هایی که بر مبنای آن بتوان گفت فساد در یک جامعه سیستماتیک است، کدام اند؟ علل فساد و به ویژه فساد نظام مند چیست؟ راهبردهای مبارزه با فساد سیستماتیک کدام است؟

حسینی بر اساس 8 شاخص استدلال کرد که فساد درکشور ما نظامند است. و علل آن فقدان شایسته سالاری، ضعف مدیریت در تمام سطوح، فقدان چرخش نخبگان، خویشاوندسالاری، مستقل و آزاد نبودن قوه قضائیه در برخورد با مفسدان اقتصادی، مستقل و آزاد نبودن رسانه ها، جدی نبودن دولت در مبارزه با فساد و اعمال قوانین و مجازاتها علیه مفسدان؛ وی در بخش سوم سخنرنی اش به راهبردهای مبارزه با فساد نظام مند پرداخت و گفت: ارادة سیاسی یک عنصر حیاتی برای توسعة برنامه‌های کارآمد و اثربخش ضدفساد است.راهبرد دیگر تسهیل فرایند دموکراتیزه شدن قدرت از طریق رقابت آزاد، حاکمیت قانون و وجود قوه قضائیه مستقل، تنقیح قوانین ضد فساد، نظارت و مشارکت جامعة مدنی در مبارزه با فساد، شفافیت و چرخش آزاد اطلاعات، و پاسخگویی در تمام سطوح حاکمیت.

در نشست سوم آقایان دکتر محدثی، مالجو، راغفر و مومنی و خانم دکتر سلحشوری سخنرانی کردند.

 دکتر حسن محدثی به دو تئوری فساد "بازتوزیعی" و "استخراجی" اشاره کرد که بسته به مناسبات بین جامعه و دولت با یکدیگر متمایز می شوند که در ایران به دلیل قوی بودن دولت و ضعف جامعه تئوری دوم مورد نظر قرار می گیرد؛ در ادامه ضمن مطرح ساختن مشخصات ساختاری کشورهای درگیر فساد از قبیل، "عدم چرخش نخبگان"، "وجود انتخابات سوری"، "قوه قضاییه غیر مستقل"، "وجود ایدئولوژی رسمی"و ... نتیجه این ویژگی ها را به وجود آمدن ریاکاری ساختاری دانست و با اشاره به نظارت استصوابی در ایران، آن را عامل مخرب در چرخش نخبگان دانست.

در ادامه خانم دکتر پروانه سلحشوری، با اشاره به قانون منع به کارگیری بازنشستگان و ذکر مثال هایی، اما و اگرهای قانونی را یکی از عوامل دور زدن قوانین خواند و با اشاره به روسیه بر این نکته تاکید کرد که کوچک شدن دولت به تنهایی منجر به کاهش فساد نخواهد شد. وی همچنین فساد را عامل اصلی انقراض حکومت ها در طول تاریخ ایران دانست و ضمن اشاره به کشورهای اسکاندیناویایی به عنوان سالم ترین کشورها و کشور گرجستان به عنوان نمونه موفق در مبارزه با فساد، به ذکر راهکارهایی از قبیل آزاد گذاشتن رسانه ها و ایجاد قوه قضاییه مستقل پرداخت.

آقای دکتر محمد مالجو نیز طرف عرضه فساد- بسترهای فساد- را مورد تحلیل قرار داد و با اشاره به اینکه پس از سال 68 "آرمان های عمومی" دوران انقلاب و جنگ هشت ساله جای خود را به "دلمشغولی های فردی" داده است، فردگرایی را بستری مناسب برای افزایش فساد دانست و این بستر را در سه حوزه سیاست، روانشناسی نخبگان و اخلاقیات مورد بررسی بیشتر قرار داد و به ذکر موردهایی از قبیل عدم توانایی اغیار در تشکل یابی، بوجود آمدن این باور در بین نخبگان که طلب نفع شخصی با کمک دست نامرئی بازار به نفع عمومی خواهد انجامید و اینکه فردگرایی تبدیل به روحیه غالب در بین توده ها شده است؛ پرداخت.

دکتر حسین راغفر، دیگر سخنران همایش گفت: ریشه اصلی فساد را باید در نابرابری‌‌های ناموجه و ساختاری جست‌وجو کرد. نابرابری‌‌هایی که فقط در حوزه اقتصادی جست‌وجو نمی‌شود بلکه نابرابری در نظام تصمیم‌گیری منجر به نابرابری در موقعیت‌‌ها می‌شود. وی افزود: در دهه 80 شاهد رشد نهادهای مالی و بانک‌‌های به اصطلاح خصوصی هستیم که منشأ نابرابری‌‌ها می‌شوند. سرمایه‌داری و اقتصاد رفاقتی منابع را در دسترس دوستان و همپالکی‌‌ها قرار می‌دهد و  برخی با وام‌‌های هنگفت با بهره‌‌های پایین ره صدساله را یک شبه طی می‌کنند و همین به افزایش نابرابری‌‌ها دامن می‌زند.

دکتر فرشاد مؤمنی گفت: جامع‌ترین تعریف از فساد از سوی خانم آکرمن ارائه شده است. او در تعریف فساد می‌گوید فساد، تجلی ناتوانی ساختار قدرت در پشتیبانی از فعالیت‌‌های مولد است.

به گفته وی، در حوزه توسعه وقتی خلاقیت و مولد بودن تحت فشار قرار می‌گیرد باعث می‌شود ناگزیر به سمت فعالیت‌‌های مبتنی بر ستیز و حذف برویم‌.مؤمنی افزود: در تاریخ معاصر اقتصادی ایران در هر دوره‌ای که درآمدهای نفتی رشد چشمگیری یافته، شدت خشونت‌ورزی در ساختار سیاسی هم بالا رفته است چون لازمه دستیابی به رانت‌‌ها کاستن از رقبای بالقوه است. او ادامه داد: در دوره آقای احمدی‌نژاد که شاهد جهش درآمدهای نفتی بودیم، رتبه ایران سقوط می کند و در دوره ایشان سالی را تجربه می‌کنیم که ایران در جدول فاسدترین کشورهای دنیا فقط 7 کشور با قعر جدول فاصله دارد.

در پایان همایش پیش بیانیه همایش در 5 بند قرائت شد و قرار شد سخنرانان نسبت به مفاد این بیانیه اظهار نظر کنند.

1. حاکمیت و عموم سازمانها باید آگاهانه، صادقانه و مجدانه و با احترام به حقوق عامه برای مبارزه با فساد در درون خود برنامه های عملیاتی تهیه و مورد اقدام قرار دهند.

2. هر کوششی خواسته یا ناخواسته که بازدارندگی در امر مبارزه با فساد را موجب گردد مبارزه با "مبارزه با فساد" می بایست تلقی گردد.

 

آدرس کوتاه :